دپارتمان ها:
خبرنامه:
*نام و نام خانوادگی:
*ایمیل:
همراه:
آمار و اطلاعات:
بازدید امروز: ۶۶
بازدید دیروز: ۱۹۸
بازدید از ابتدا: ۲۶۵۵۳۳
دعوت به همکاری انجمن بیان ایران
نشست ازدواج آسان برگزار شد

پایگاه اینترنتی «سبک زندگی اسلامی» وابسته به انجمن بیان ایران، عصر دیروز نشست نقد و بررسی «به همین سادگی»  را با هدف طرح موضوع فرهنگ سازی ازدواج آسان برگزار کرد.

در این نشست که با حضور «مسعود کارگر» کارگردان این مستند و «سهیل سلیمی» کارگردان و منتقد سینما برگزار شد، ابتدا مستند «به همین سادگی» از مجموعه آثار چهارمین جشنواره عمار برای حاضران به نمایش درآمد. سپس موضوع ضرورت و نحوه تسهیل در امر ازدواج مورد بررسی قرار گرفت.

در بخشی از این نشست، سهیل سلیمی ضمن تقدیر از انتخاب این موضوع به عنوان یک معضل مهم جامعه اما مهم‌ترین مسئله مغفول مانده در مستند را کمرنگ بودن قضیه عشق پاک بین همسران در فیلم دانست و افزود: مسئله به گونه ای پرداخته شده که این افراد بسیار متفکرانه به قضیه ازدواج و تشکیل زندگی نگریخته و این‌گونه پذیرفته‌اند که با مشکلات کنار بیایند و قناعت را وارد زندگی خود کنند، اما چیزی بین این دو به نام عشق وجود دارد که سبب این قناعت شود هرچند در واقع امر این مسئله وجود دارد و از طرز نگاه و رفتار این زوج جوان می‌توان به محبت بین آن‌ها پی برد. اما خود کارگردان سعی کرده از آن دوری کند. در حالی که هدف ما از طرح این‌گونه مسائل ترغیب جوانان به تجربه کردن زندگی بر مبنای عشق پاک بین همسران است اما در این مستند این مسئله دیده نمی‌شود.

این کارگردان سینما نقش جامعه در ایجاد فضاهای مناسب برای ایجاد امکان آشنایی جوانان را مورد تأکید قرار داد و بیان داشت: با توجه به نحوه آشنایی زوج جوان این مستند، به اهمیت این قضیه پی می‌بریم که قرار گرفتن جوانان در فضاهای سالم و ارزشی تا چه حد در ایجاد آشنایی و ترغیب و تصمیم گیری جوانان برای امر ازدواج می‌تواند موثر باشد و جوانانی که با عشق و مراوده عاشقانه تصمیم به ازدواج بگیرند، بی تردید در جنگ مشکلات نیز فاتح خواهند بود. زوج عاشق در هر شرایط زندگی خواهندکرد.

وی بالا رفتن سن ازدواج و کاهش زاد و ولد را از عواقب سوء سخت شدن ازدواج دانست و خاطرنشان کرد: سخت شدن ازدواج نوعی فرصت سوزی برای دختران و زنان جامعه است. زیرا به موازات بالا رفتن سن ازدواج مردان با دخترانی از نسل جدیدتر ازدواج می‌کنند اما این امر برای دختران محال است.

پرداخته شدن تک بعدی به وجه اقتصادی در تشکیل یک خانواده از جمله انتقاداتی بود که حاضران نشست به همین سادگی وارد دانسته و پرداختن به محبت بین زوجین به جای قناعت و ساده زیستی به عنوان مهم‌ترین عامل استحکام و دیگر انتقاداتی را مورد تاکید قرار دادند.

تبدیل شدن نوع زندگی حضرات معصومین (علیها سلام) از الگوهای واقعی زندگی اسلامی به تابلوهایی در لفظ و زبان، ضرورت تبدیل شدن نفس ازدواج به دغدغه شخصی جوان، کمرنگ شدن مسئولیت پذیری پسران جوان جامعه، بسنده کردن به حداقل‌های زندگی و به خصوص اهمیت یافتن معیار ظاهر به جای اعتقادات، تاثیر تربیت فرزند سالار  بر سخت شدن امکان ازدواج د آینده از دیگر مباحثی بود که به عنوان زمینه های سخت شدن ازدواج در جلسه طرح و مورد بحث قرار گرفت.

در پایان این نشست حاضران در جلسه بر ضرورت تشکیل نشست‌هایی از این دست جهت تبیین واقعیت‌های موجود و رسیدن به راهکار عملی تاکید کردند.

لازم به ذکر است سبک زندگی اسلامی در راستای فرهنگ سازی ازدواج آسان قصد دارد سلسله نشست هایی را با عناوین مختلف برگزار نمایند. 

 
 
 
 
اندازه متن: [+  -]
تعداد بازديد: 671